• https://api.whatsapp.com/send?phone=+905335446843
  • https://www.instagram.com/akyuzticeret01
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
İLETİŞİM
Site Haritası
Takvim

BUZDOLABI

Buzdolabı Ve Özellikleri
 ADANA İKİNCİ EL EV EŞYASI

      İnsanların ve diğer canlıların temel ihtiyacı olan yiyeceklerin farklı hava koşullarında bozulmadan, sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesini sağlayan makinelere buzdolabı denir.
      Temel olarak beyaz eşya kategorisinin soğutucular sınıfına giren bu cihazlar normal çevre koşullarında çok kısa sürede bozulacağı bilinen gıda maddelerinin uzun süre bozulmadan durabilmesi için gerekli sıcaklık derecesini sağlayacak enerjinin sağlanması için çalışırlar.
      Bu ürünler havanın soğuktan sıcağa akabilmesini sağlamak için kullanılan soğutucu makinelerinin evsel kullanım için tercih edilen çeşididir. Sistem olarak buhar sıkıştırma yöntemi ile çalışır.
       Tarihine bakacak olursak binyıllar boyunca soğutma amaçlı kullanılan malzemeler buz ve buzların depolandığı alanlar olarak kullanılmakla beraber 20.yüzyılın başlarına kadar bu sistem tercih edilmiştir.
       Buhar yardımıyla yapılan soğutma işlemleri yaklaşık 200 yıl önce bulunan makinelerle denenmeye başlamıştır.
       Ticari amaçla başlayan soğutma işlemlerinin başlaması ile gelişmeye başlayan yapay soğutma cihazları 1960′lardan itibaren bugünkü kullanım şekline evrilmeye başlamıştır.

Temel özelliklerine bakacak olursak genellikle kendi içinde ayrı bir derin dondurucu haznesi de bulunan buzdolaplarında eski modellerde bu sistem kendiliğinden kar ve buz üretmekteydi. Ancak günümüzde ortamda kar ve buzun olmadığı ancak dondurulması istenen maddeleri özel gazları yardımıyla donduran ‘no frost’ teknolojisi gelişmiştir. Bununla birlikte temel olarak bakarsak iç bölümün ayrı bir kesiminde meyve-sebze gibi malzemelerin muhafaza edilmesi ve kokularının karışmaması için bir bölüm bulunmaktadır. Yeni nesil buzdolaplarında iç haznede artık farklı farklı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin farklı bölümler için farklı soğutma seçenekleri, koku engelleme gibi.

Günümüzde diğer beyaz eşyaların telafisi bir şekilde olabilirken, evinizde veya işyerinizde buzdolabı olmaması sizin tamamen hazır yemek yemeye bağımlı olmanıza sebep olur. Buna göre hiçbir şekilde besin maddesinin bir sonraki güne saklanması bir yana, aldığınız soğuk içeceklerin dahi bir kısmı ziyan olabilmektedir. Bu durum yaz aylarında daha kolay görülebilmekle beraber iç mekanlarda kullanılan ısıtma sistemleri ile birlikte kış aylarında da pek farklı bir durum içermez.(Adana)

Buzdolabının çalışmasını sağlayan temel ekipmana bakacak olursak : Kompresör, Yoğuşturucu, Buharlaştırıcı, Filtre, Termostat, Kısılma Vanası, Soğutkan, Isı Değiştirici, Soğutma Çevrimi gibi elemanları verebiliriz.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret85523
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.850328.9659
Euro31.234331.3594
Hava Durumu
Saat